>>   >>   >> 

תביעות לשון הרע בהליכי גירושין

תביעות לשון הרע בהליכי גירושין
מאז ומתמיד גירושין נחשבים לדבר מכוער, שגורם לבני הזוג להעליל עלילות זה על זה, להגזים בתיאור תכונותיהם הרעות ובהתנהגותם כבני זוג, כהורים ובכלל. הכפשת בן הזוג נועדה, בעיקר, לפגוע בו, להשפיל אותו, ולהעכיר את תדמיתו בעיני הקהילה בה הוא חי, בעיני ילדיו, ובעיקר בעיני בית המשפט. כך מקווה הצד הפוגע, לגרום לצד הנפגע לוותר ולקבל את דרישותיו במאבק הגירושין מצד אחד, ולגרום לשופטים לראות דווקא בו כקרבן. יותר ויותר אנשים, שסבלו מהכפשות, עלילות ואפילו תלונות שווא בעיצומו של מאבק גירושין, מחליטים לתבוע את בן או בת הזוג המכפישים תביעת לשון הרע.

חוק איסור לשון הרע

חוק איסור לשון הרע אוסר להשפיל, לבזות ולפגוע בשמו הטוב או בכבודו של אדם מתוך כוונה ברורה. כדי שבתביעת לשון הרע יהיה ממש, על התובע להוכיח לשון הרע ושהדברים פורסמו בפומבי.
  1. התביעה צריכה לשכנע את בית המשפט שהדברים שנאמרו על התובע הם פוגעניים, ומבזים את האדם הסביר.
  2. על התביעה להוכיח, שהדברים פורסמו. כלומר, הגיעו לידיעתו של אדם נוסף לכל הפחות, בנוסף לתובע עצמו.
ניתן להגיש תביעה על חוק איסור לשון הרע בהליך אזרחי ובהליך פלילי. בשני המקרים, אם הוכח שהנאשם אכן עבר על חוק לשון הרע, הוא צפוי להיענש, הן בתשלום פיצויים לתובע, ללא צורך בהוכחת נזק. סכום הפיצויים אינו מוגבל בחוק, כאשר הוכח שלתובע נגרם נזק. אם התביעה הוגשה בהליך פלילי, ניתן לגזור על הנאשם גם שנת מאסר בפועל.

תלונת סרק כעילה לתביעת לשון הרע

לעיתים נשים וגברים מגישים תביעות ותלונות שווא, במטרה להפעיל עליהם לחץ במסגרת מאבק הגירושין. נשים נוהגות להתלונן על אלימות שווא, דורשות צווי הרחקה ועוד. כל זאת במטרה לסלק את הגבר מהבית, להוכיח שהוא לא מסוכן לילדיו, ואפילו להביא למעצר שווא.

תלונת סרק כעילה לתביעת לשון הרע

תלונות הסרק אינן נשארות בין בני הזוג בלבד. הן מגיעות למשפחה המורחבת, לחברים ואף למקום העבודה. גברים מעלילים על נשים, שבגדו בהן, ונשים מעלילות על גברים אונס, אלימות ופגיעה בילדים. 
 

לשון הרע בהתקשרות עם גורמי רווחה 

בני זוג מתגרשים נוהגים להשמיץ אחד את השני במפגשים עם גורמי החינוך והרווחה, במהלך מריבות שפורצות באופן ספונטני במפגשים איתם, או באופן יזום, במטרה להציג את ההורה האחר, כחסר מסוגלות הורית. בית המשפט, עושה הבחנה בסיטואציה שבה נאמרו הדברים, תוך תשומת לב מיוחדת לכוונות שמאחוריהם. במידה ובית המשפט התרשם, שהורה אחד נוקט באופן יזום במסע השמצות על-מנת לשלול מההורה האחר את זכויותיו במשמורת, הוא עשוי לנקוט נגדו בסנקציות משמעותיות. במקרים של השמצות והאשמות קשות נוהג בית המשפט לזמן משירותי הרווחה תסקיר, להערכת המצב המשפחתי, על-מנת לוודא, שאכן לא נשקפת סכנה לשלום הילדים ולרווחתם, כתוצאה מהתנהגות אחד ההורים. יצוין שהאשמות שנשארות במסגרת שירותי הרווחה, עורכי הדין ובית המשפט אינן עונות להגדרת לשון הרע.

עורך דין גירושין

אדם שסבור, שבן זוגו נקט נגדו במה שעונה להגדרה "לשון הרע", כדאי שיעלה את הדברים בפני עורך דינו. פרסומים ברשתות חברתיות, שכוללים הכפשות והשמצות בהחלט עשויים לענות להגדרה זו. יחד עם זאת, במידה והדברים שנאמרו הם אמת, יתכן והתביעה תידחה. דברים שנכתבו בכתבי תביעה והגנה, בטענות שהושמעו בבית המשפט, ובמסגרת ההתדיינות בלשכת הרווחה, ספק אם יוגדרו כלשון הרע, על-מנת לשמור על חופש הדיון. מאמר זה לא נכנס במכוון לדוגמאות ספציפיות, כי בחינת אפשרות התביעה צריכה לידון עם עורך דין גירושין.