>>   >>   >> 

עצות זהב למתגרשת הטרייה

את עומדת להתגרש, יתכן ואת בחרת בכך, יתכן ובן זוגך בחר בשבילך. סביר להניח שאם הבחירה בגירושין היתה שלך, התהליך אינו מלווה באגו פגוע, יתרון גדול לכשעצמו. במידה ובן זוגך הוא זה שבחר להתגרש, אז סביר להניח שתהליך הגירושין כולל בתוכו את המרכיבים הבאים:
  1. כעס על הבחירה של בן הזוג לפרק את המשפחה.
  2. אגו פגוע.
  3. חשש מהלא נודע.
  4. רגשות אשם – מהניסיון הם מופיעים תמיד, אם הגירושין נכפו עלייך ואם זו היתה בחירה שלך.

משבר גירושין לא עוברים לבד

העצה הראשונה למתגרשת הטרייה היא לא לעבור את זה לבד. לבחור בקרובי משפחה או חברים, שילוו אותך בתהליך הלא פשוט הזה. חשוב שתבחרי באנשים, שיוכלו להכיל את הכאב שלך, שיהיו קשובים לך. חשוב שהם יהיו האנשים הנכונים לך, ללוות אותך בשעת משבר.

גירושין של אחרים אינם חייבים להיות הגירושין שלך

עצות זהב למתגרשת הטרייהאת צפויה לקבל המון עצות, ברגע שתאמרי שאת מתגרשת. סביר להניח שאת מכירה כמה נשים גרושות במקום העבודה, או אולי חברות שלך, או אמהות בגן או בכיתה של הילד. יש סיכוי גבוה שכל מי שתספרי לו שאת מתגרשת, מכיר כמה זוגות שהתגרשו. את והם ודאי מכירים זוגות שהתגרשו בטוב, אבל גם זוגות שהתגרשו בתהליך גירושין רע, שבהם בן הזוג נהג ונוהג בחוסר הגינות כלפי האשה/הגרושה וכלפי הילדים. כאן באה העצה השנייה, שימי גבול לעצות ותפני לייעוץ מקצועי של עו"ד המתמחה בתחום. זכרי, שתהליך הגירושין של זוגות אחרים, לא חייב להיות תהליך הגירושין שלך. עודף עצות וסיפורים יכולים לגרום לך להיכנס לחרדה מיותרת ולנקוט במהלכים, שאולי הם מיותרים, ויגרמו נזק בסופו של דבר.

פנייה לעו"ד מומחה לגירושין

בהמשך לעצה השנייה, באה העצה השלישית, לפנות לייעוץ מקצועי, של עו"ד מומחה, אשר ייתן לך ייעוץ מקצועי ואמין. תקבעי את הפגישה ברגע שתקבלי החלטה או, שבן זוגך יודיע לך על רצונו להתגרש. תגיעי לפגישה מוכנה עם כל הנתונים על הרכוש שלכם, כולל זה הפיננסי, הסכם ממון במידה ויש, רשימת הרכוש שלך במידה ויש לך, רשימה מפורטת של צרכי הילדים וכו'. מומלץ להגיע לייעוץ עם מלווה, שאת סומכת עליו.

ההתנהלות מול בן הזוג

העצה הרביעית קשורה להתנהלות שלך מול בן הזוג, עם קבלה או מתן של ההודעה על הרצון להתגרש. התלהמות, איומים והאשמות לא מובילים לשום מקום. נקיטת מהלכים חד צדדיים (ללא סיבה מיוחדת), כמו תלונות, הוצאת צווים למיניהם, תביעה שיעזוב את הבית, או אפילו התנהגות משפילה בבית (לא לשתף אותו בארוחה המשפחתית, לכבס את כל הבגדים, לבגדיו וכו') יגררו תגובה מצדו. היי אסרטיבית, תתנהלי נכון, אבל תוקפנות, תגרור תוקפנות. נסי לגייס כל טיפת סבלנות שיש בך, זה ישתלם

מזונות ותביעות רכושיות

העצה החמישית היא, לתבוע את מה שמגיע לך, אבל להישאר עם הרגליים על הקרקע. דמי המזונות צריכים להתאים לצרכי הילדים, אך לא יכולים להיות מעבר ליכולתו לפרנס את הילדים. ניסיון להוציא מידיו רכוש שאינו שלך על-פי החוק, כנראה שלא תוכלי לקבל.

משמורת

בנושא המשמורת על הילדים והסדרי הראייה, זכרי שאלה צריכים להיקבע לטובתם, לטובתך ולטובת בן זוגך. ניסיון לצמצם את הסדרי הראייה, עלול לפגוע בך. זכרי שאחרי שוך הסערה יתכן ותרצי לפתח את הקריירה שלך (זכרי שמזונות זה לא לכל החיים), יתכן ותרצי לפתח לעצמך חיי חברה ותרבות פנאי, ואולי לפתוח בפרק ב' של זוגיות. אל תשכחי, שיש חיים אחרי הגירושין. 

גישור או תביעה לבית המשפט

הסכם תמיד עדיף על פסק דין. הסכם אתם קובעים והוא מתאים לצרכיכם. פסק דין קובע השופט. הסכם נעשה מתוך הסכמה (גם אם לוקח זמן להגיע אליה), ולכן הסיכוי לעמוד בו גבוהים יותר, מאשר פסק דין. אל תחסכי כסף ואל תורידי טיוטה של הסכם מהאינטרנט. הידע והניסיון הרב שיש לעורכי דין או מגשרים לשאול אתכם את כל השאלות ולהתייחס לכל הנקודות החשובות שווה כל סכום שיידרש לכך. זכרי שקשה מאד לבטל הסכם גירושין, ולכן כדאי שעורך דין ו/או מגשר יערכו אותו.

צמצמי את מעורבות הילדים בתהליך הגירושין

עשי כל מאמץ לצמצם את מעורבות הילדים בתהליך הגירושין, גם בשעת עימות קשה עם בן הזוג. התגייסות הילדים לטובתך, תעניק לך, אולי תחושה של סיפוק, אך לא יותר מזה. לטווח הארוך היא עלולה לפגוע ביחסיהם עם האב, ולהיפגע מכל העניין באופן רגשי. אנשי מקצוע בתחום החינוך והפסיכולוגיה קבעו, שילדים זקוקים לשני הורים פעילים בחייהם, אז אל תנסי לערער על כך. מעבר לזה, אם תכניסי את הילדים למערבולת, ואף תמנעי מהם לפגוש את האב, את עלולה להיות מואשמת בניכור הורי, ובית המשפט עשוי להוציא ממשמורתך את הילדים.

עמידה בפני לחצים

במידה ובן זוגך מפעיל עלייך לחצים או איומים (לווא דווקא פיזיים) בתהליך הגירושין, דווחי על כך באופן מידי. אל תוותרי על זכויותייך וזכויות ילדייך, בגלל איום, לחץ, או סתם "כדי לגמור את זה מהר".