>>   >>   >> 

השלכות של בגידה בגירושין

תהליך גירושין כתוצאה מבגידה, עשוי להיות קשה, כואב ומכוער. הפגיעה החמורה באגו, התחושה של הנבגד או הנבגדת שהיו "דון קישוט", עשויה לעורר רצון עז לנקמה.

בגידה בגירושין

השלכות של בגידה בגירושיןבגידה היא מעילה באמון, ובחובת הנאמנות. במערכת זוגית מקובל, שבני הזוג לא מקיימים מערכת יחסים זוגית נוספת מחוץ לנישואים. גם מפגש אינטימי חד פעמי נחשב לבגידה. בגידה היא אחת הפגיעות הרגשיות היותר קשות שחווה האדם.


היא יוצרת משבר אמון בבן או בת הזוג, דבר שמשליך לעיתים גם על יצירת מערכות יחסים בעתיד. כאשר מדובר בפיתוח מערכת יחסים רצינית, שגורמת לפירוק הזוגיות, נוספת לכך פגיעה קשה באגו. במוחו של האדם הנבגד מתרוצצות השאלות "במה הוא/ או היא טובים ממני". 

גירושים ובגידה

גירושים, שמתרחשים על רקע של בגידה, עשויים להיות קשים. בן הזוג הנבגד פגוע, איבד את האמון בבן או בת הזוג בנוסף לכל זה, ברקע עומדים גבר או אישה שחדרו למערכת המשפחתית, ועשויים ליהנות מפירות ההשקעה של בני הזוג המתגרשים: הרכוש והילדים. מצד אחד ההורה הנבגד רוצה שלילדים יהיה טוב בבית של ההורה השני, אבל המחשבה שהילדים יסתדרו ועשויים לחבב את בן או בת הזוג החדשים, מוסיפה לתחושת הפגיעה. "היא או הוא לקחו לי את הבעל/האישה ועכשיו גם הילדים אוהבים אותו או אותה". זה נתפס לפעמים כסוג של איום. ישנם בני זוג נבגדים, שיאספו את עצמם וינהלו תהליך גירושין הוגן. אחרים, עשויים להיות חדורים בתחושת נקמה, ברצון עז לגרום לבן או בת הזוג הבוגדים סבל רב. במקרים כאלה תהליך הגירושין יהפוך לסיוט מתמשך לבני הזוג ולילדים.

בגידה וחלוקת רכוש

חלוקת הרכוש ואיזון המשאבים בין זוגות נעשים בהתאם לחוק יחסי ממון, או הסכם יחסי הממון במידה ובני הזוג ערכו הסכם כזה. ההלכה, כמו גם מערכת המשפט האזרחית, קובעים שאין להפלות בן זוג שבגד בחלוקת הרכוש ואיזון המשאבים. בית הדין הרבני ישלול מזונותיה של אישה, שבגדה בבעלה. בבית המשפט לענייני משפחה הבגידה לא תהווה עילה לשלילת מזונותיה של האישה. במקרים, בית הדין הרבני העליון, פגע בזכויות האישה בחלוקת הרכוש, בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, ביטל את החלטות שכאלה.

בגידה והסדרי ראיה

כיוון שמעשה הבגידה אינו משפיע על איכות ההורות, לא תהיה לא השפעה על הסדרי הראייה. הבגידה לא תהווה שיקול בקביעת הסדרי הראייה או המשמורת, אלא טובת הילד בלבד. האישה, או הגבר הבוגדים, אמנם מפתחים מערכת יחסים רומנטית מחוץ לנישואין ומפרים את האמון של בן או בת זוגם. יחד עם זאת הם ממשיכים למלא את כל המטלות ההוריות שלהם, החומריות והרגשיות. הם מקפידים לחנך את הילדים, לדאוג להם, להעניק להם חום ואהבה. לכן, פגיעה בהסדרי הראייה, או במשמורת, תהווה למעשה פגיעה בילד. יחד עם זאת, עם ההורה מזניח את ילדיו, לא דואג למחסורם וכו', יתכן וזכויות המשמורת או הסדרי הראייה שלו עם הילדים ייפגעו. במצב כזה ימונו מומחים מטעם בית המשפט לבחון האם ההורה אכן מזניח את ילדיו.

חוקר פרטי ובגידה

אנשים, שחושדים שבני או בנות זוגם בוגדים בהם, עשויים לפנות לחוקר פרטי, כדי לגלות, אם אכן קיימת בגידה. חוקרים מנוסים ממליצים לבחון אם יש שינויים מהותיים בהתנהגותם של בן או בת הזוג בטרם יפנו לחוקר. שינויים מחשידים יכולים להיות צמידות יתר לנייד (אפילו בשירותים ובמקלחת), שינוי משמעותי בשעות הנוכחות בבית, שינוי משמעותי בהופעה החיצונית ועוד. אם החלטתם להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי כדי לגלות אם בן או בת הזוג בוגדים בכם, רצוי לבדוק אם לחוקר יש רישיון מטעם משרד המשפטים, ואת הניסיון שעומד לרשותו בתחום האישי. רצוי להתייעץ עם עורך דין לפני פניה לחוקר פרטי, כדי שזה יגדיר באופן מדויק את מטרות החקירה ואת הממצאים, שאתם מבקשים לקבל. יתכן ועורך הדין יכוון את החוקר באופן ישיר לנושאי החקירה. הפניה לעורך הדין חשובה, כיוון, שהוא יודע לאיזה ממצאים יהיה תוקף בבית משפט ואיזה הוכחות יוכלו לשרת את המטרות שלך.

ס
 
צור קשר 03-5049954
שם מלא*
טלפון*
דואר אלקטרוני*
נושא*
הערות


איך לספר לילדים על גירושין